Herrin Festa 2015

Age Group Results

May 25, 2015


R2R Time, Event Timer James R2R Time


10K Run Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 98-98
10K Run Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
5K Walk Men: 0-99
5K Walk Women: 0-99
1 mile fun run Men: 0-99
1 mile fun run Women: 0-99

10K Run

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Jerrah Stafford 102 9 42:45
2 Jenna Griffith 66 12 43:57
3 Kara Martin 122 15 44:38
4 Olga Moya-Aranzubia 133 18 45:19
5 Jacklynn Calvert 120 22 46:38
Top

Female 14 and Under

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Jenna Gomez 106 88 1:01:43
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Ashlee Childers 116 71 57:48
2 Haylee Childers 118 91 1:02:29
3 Makaela Hampton 111 120 1:20:25
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Haley Elders 88 40 51:32
2 Samantha Braddy 121 43 51:54
3 Anna Schulz 91 48 52:52
4 Kaela Kiefer 78 49 53:08
5 Amy Pilz 135 74 58:11
6 Troester Blaire 48 89 1:01:49
7 Johns Kaitlyn 41 101 1:06:48
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Jessica Vontlatten 129 36 50:06
2 Nolen Kacy 29 42 51:53
3 Penny Buchman 61 45 52:03
4 Stephanie Wilson 7 53 55:01
5 Robertson Brianna 40 61 56:40
6 Abby Jugus 137 85 1:00:23
7 Thompson Megan 32 95 1:04:13
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Jenni Scherachel 4 41 51:52
2 Melvin Ashley 50 52 54:34
3 Lindsey Cox 114 82 1:00:02
4 Charity Ramos 86 105 1:10:07
5 Amanda Sanders 13 116 1:17:31
6 Brace Stephanie 30 121 1:22:55
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Higgins Tricia 43 46 52:04
2 Stephanie Bishop 60 54 55:13
3 Tawnya Odum 6 76 58:15
4 Elliott Krista 36 87 1:01:32
5 Casey Taylor 95 92 1:02:45
6 Christina Rodriguez 136 94 1:03:46
7 Wolfe Leah 49 104 1:08:59
8 Jamie Parker 16 107 1:11:43
9 Knox Deann 51 108 1:11:48
10 Michelle Coriasco 19 114 1:15:31
11 Carrie Gooding 64 115 1:16:27
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Gretchen Mason 119 32 49:04
2 Crews Sara 25 62 56:47
3 Dorothy Lada 126 66 57:22
4 Wendy Ingersoll 18 70 57:42
5 Hepburn Andrea 24 83 1:00:08
6 Huff Casey 23 122 1:23:04
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Kristen Hart 56 84 1:00:10
2 Galli Lana 45 86 1:01:09
3 Ellen Walton 110 96 1:04:30
4 Green Kelly 39 102 1:08:36
5 Pulley Lisa 46 106 1:11:12
6 Shanda Sylvester 15 112 1:14:18
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Lisa Gibson 83 35 49:53
2 Karen Fiorino 125 77 59:15
3 Gail Webb 130 103 1:08:50
4 Laura Varacalli 3 117 1:18:28
5 Beyer Nolen Elisabeth 38 118 1:18:34
6 Walsh Cynthia 228 123 1:24:01
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Julie Beck 124 59 55:55
2 Jane Hinze 10 67 57:30
3 Beverly Parks 14 100 1:06:35
4 Martha Magers 11 111 1:12:41
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Sue Kramer 1 51 54:14
2 Debbie Stanley 123 113 1:14:42
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Matt Hazel 85 1 33:30
2 Unverfehrt Adam 27 2 38:08
3 James Wooldridge 92 3 38:21
4 Travis Bierman 108 4 39:03
5 Sam Wilson 81 5 40:53
Top

Male 14 and Under

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Imhoff Jakob 42 11 43:48
2 Austin Payne 94 68 57:34
3 Colin Coriasco 20 79 59:19
4 Alexander Nicolaides 128 109 1:12:16
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Travis Richardson 72 14 44:37
2 Stanley Trevor 31 28 48:12
3 C J Wrolson 105 47 52:49
4 Brandtlee Brown 112 119 1:20:23
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Dylan Gibson 84 8 42:12
2 Troester Joshua 47 90 1:01:51
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Kyle Walker 109 13 44:01
2 Beck Sean 35 23 46:48
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Joshua Wistafford 103 21 46:25
2 Caleb Hall 100 25 47:22
3 David Wilson 117 33 49:13
4 Josh Ticer 68 34 49:22
5 Kyle Harlow 89 39 50:58
6 Eli Cox 113 50 54:04
7 David Sweet 77 55 55:25
8 Buss Charles 53 56 55:37
9 Andrew Salmo 131 57 55:37
10 Matt Rossin 2 75 58:14
11 Thompson Robert 33 80 59:20
12 Wagley Jeff 44 93 1:02:53
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Chad Jones 69 24 47:00
2 Paul Throgmarten 93 37 50:22
3 Matt Duffy 132 64 57:13
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Charles Ferguson 134 10 43:07
2 Shon Hargis 58 20 46:09
3 Baker Scott 34 26 47:30
4 Hector Robert 97 27 47:54
5 Wayne Griffith 67 38 50:28
6 Brian Harrison 65 97 1:05:58
7 Stelzer James 21 99 1:06:18
8 Ian Nicolaides 127 110 1:12:17
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 John Bakalar 96 7 41:55
2 Jon Baker 79 19 45:37
3 Joe Gomez 107 72 57:51
4 Chismar John 28 78 59:19
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Nicholas Pinter 115 16 44:59
2 Robert Hart 55 58 55:41
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Bracy Richard 52 6 41:22
2 David Gibson 82 17 45:11
3 Walker Scot 37 30 48:36
4 Nick Sortal 73 60 56:36
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Michael Ahrens 5 31 48:52
2 Davidson III Wallace N 22 65 57:17
3 Steve Smith 57 69 57:34
4 Ed Ronaj 59 98 1:06:00
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Mike Wells 101 29 48:24
2 David Bond 54 44 51:58
3 Phil Terry 98 73 58:08
4 Jim Houseworth 8 81 59:39
Top

age unknown

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Participant 231 231 63 56:49
 

5K Walk

Top

Female 99 and Under

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Heather Engram 12 5 38:58
2 Lu Horning 200 6 39:11
3 Madison Smith 223 8 41:56
4 Martan Kiefer 233 10 42:23
5 Kathleen Jones 237 11 42:34
6 Trish Ervin 239 13 43:32
7 Donahue Sheri 227 15 45:15
8 Lauren Freeman 211 16 45:30
9 Darrian Freeman 217 17 45:31
10 Chelsea Lowe 216 18 45:51
11 Arlene Miksanek 236 19 46:45
12 Ann Gualdoni 222 20 47:03
13 Mary Freeman 214 21 47:58
14 Alicia Smith 212 22 48:09
15 Olivia Kirkpatrick 244 23 48:19
16 Jamie Kirkpatrick 242 24 48:20
17 Keira Neikes 209 27 54:14
18 Jennifer Neikes 208 28 54:15
19 Sandra Siebert 203 29 55:02
20 Abbey Freiley 206 30 55:02
21 Christie Vonhatten 240 31 59:40
22 Linda Scott 221 33 1:03:02
23 Doris Harrison 219 34 1:03:16
24 Shepard Casey 226 36 1:05:18
25 Danielle Jones 205 37 1:05:40
26 Whitney Ford 207 38 1:05:40
27 Stacey Marks 204 39 1:05:40
Top

Male 99 and Under

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Nick Freeman 218 1 22:42
2 Camden Kirkpatrick 243 2 29:46
3 Tony Miksanek 220 3 32:54
4 Shawn Freeman 215 4 38:52
5 Ethynn Wilson 234 7 40:44
6 Dick Keegan 210 9 42:22
7 Ricjard Vonhatten 238 12 43:32
8 Jared Garrison 201 14 45:13
9 Curtis Smith 213 25 48:29
10 Dave Taylor 235 26 50:15
11 Austin Renfro 241 32 59:41
12 Participant 232 232 35 1:05:18
 

1 mile fun run

Top

Female 99 and Under

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Sadie Henson 165 2 6:34
2 Karli Jane Mann 160 4 7:08
3 Briley Engram 156 5 7:17
4 Anna Carlson 164 7 7:37
5 Delilah Rossin 151 10 8:45
6 Emerson Scherschel 152 12 9:16
7 Grace Ticer 163 15 9:23
8 Laurel Sylvester 154 16 10:00
9 Grace Ingersoll 155 19 15:20
Top

Male 99 and Under

Place Name Team Bib No Overall Total Time
1 Lance Mattingly 167 1 6:21
2 Keaton Coriasco 159 3 6:42
3 Carson Coriasco 158 6 7:35
4 Aiden Swallers 169 8 7:38
5 Liam Sylester 153 9 8:42
6 Carter Ticer 162 11 8:54
7 Karson Stewart 150 13 9:18
8 Andrew Workman 171 14 9:21
9 Payton Swallers 168 17 10:25
10 Charli Smith 170 18 11:06
11 Eliot Summers-Moya 801 20 15:21